Bolygónk

A MA HOZOTT DÖNTÉSEID HATÁROZZÁK MEG A HOLNAPODAT

Kevesebb műanyag...

Árak: Palackozott kontra Kangen víz

műanyag árnyoldala

Palackozott víz veszélyei

Az Egészségügyi Világszervezet bejelentette, hogy felülvizsgálja az ivóvízben előforduló műanyagok lehetséges kockázatait, miután egy új elemzés kimutatta, hogy a világ legnépszerűbb palackozott vízmárkáinak több mint 90%-a tartalmazott apró műanyagdarabokat.

Csomagolás után a palackozott víz a tárolóház polcain, majd szállításnál a kaminonokban, végül a szupermarket polcain áll hosszú-hosszú ideig, mielőtt az ember megvásárolná. Ez néhány héttől akár hónapokig is eltarthat. Főleg, ha a termék külföldről származik. A hosszú tárolási idő pedig befolyásolja, hogy az adott palackozott vízben, mennyi mikroplasztik található.

Belegondoltál már abba, hogy miért van egy palackozott víznek lejárati ideje? Vajon a lejárati idő minek szól, a víznek vagy a műanyagnak? Nem árulok el nagy titkot azzal, hogy a víznek nincs lejárati ideje. Egyszerűen a műanyagok (PET, HDPE) van lejárati ideje, ugyanis a víz „oldja” a műanyagot, ami az idő során beszivárog a palack folyadékába… Így nagyon nem mindegy, hogy frissen palackozott vizet vagy lejárati időhöz közelgő vizet fogyasztasz.

Egyszer használatos műanyag

Műanyag palack mindenhol

Óriási mennyiségű olajra van szükség

Több mint 17 millió hordó olajra van szükség (2006-os adatok alapján) ahhoz, hogy elegendő műanyag vizes palackot állítsanak elő, hogy kielégítse csak az USA éves palackozott vízszükségletét. Ez a rengeteg olaj és műanyag mindössze ~330 millió embernek, vagyis a Föld lakosságának 4,1 százalékának. Neked mekkora az öko lábnyomod?

Source:pacinst.org/publication/bottled-water-fact-sheet/

CO2 Kibocsájtás

A földből történő olajkitermelés, a műanyaggyártás, -csomagolás és -szállítás több millió tonna CO2-t bocsájt ki a légkörünkbe, pusztán az eldobható, egyszer használatos műanyag cikkkek előállításával.

Hulladéklerakók megteltek

A vizes palackok körülbelül 14%-a kerül újrahasznosításra az Egyesült Államokban, így 86%-a a szemétbe kerül. Míg Svájcban az újrahasznosítási arány 75%, ez még mindig azt jelenti, hogy minden 4. palack sima kukába kerül.

Kevesebb műanyag...

Tények a 13 milliárd dolláros palackozott víziparról

Minden percben több mint egymillió palackot adnak el világszerte. Ezeknek a palackoknak palackonként legalább 450 év kell ahhoz, hogy teljesen lebomlanak. Az elmúlt 50 évben gyártott műanyag a következő 400 évben velünk lesz.

Source: www.nationalgeographic.com/environment/article/plastic-bottles

A csapvíz minőségét szigorúan szabályozzák, és a csapvíz tartalmát naponta többször ellenőrzik. A palackozott víz gyártói viszont kevésbé szabályozottak, és nem kötelesek olyan gyakran minőség-ellenőrzést végezni, mint azt gondolnánk…

Kutatások kimutatták, hogy a csukott szemmel tesztelők többsége jobban kedvelte a csapvíz ízét, mint a palackozott víz ízét. 

Köztudott, hogy a műanyag és a vegyszerek beszivárognak a palack tartalmába. Ha a mikroműanyag önmagában nem elegendő, a BPA ugyanúgy feloldódik a palackozott vízben, ami  képes befolyásolni a hormonrendszerünket.

Why is water so important?

Why is Kangen water importanter?